Bursa Şehir Rehberi - Bursa Firma Rehberi - Bursa Şehir Portalı - Bursa Haber

  • 7.2610
  • 8.5878
  • 9.4919
Evliyalar Şehri Bursa
Evliyalar Şehri Bursa

Evliyalar Şehri Bursa

Bursa ‘nın her bir bucağında yaşamış olan evliyalar ve ermişler Bursa’nın hem sosyal yaşantısına hem da tarihteki vizyonu için önemli katma değerleri olmuşlardır. Bursa tarihinde pek çok felaketin eşiğinden dönmüştür. Son zamanlarda yaşanan bombalama eylemlerinde çok büyük bir felaket yaşanması muhtemelken, Bursa’ nın yanlış zamanda patlamasından ötürü sadece bombacı ölmüş az sayıda maddi hasar meydana gelmiştir. Olayı bizzat gören esnafın anlatımları ile incelenen kamera görüntülerinde kimliği asla belirlenemeyen yaşlı bir kimsenin bombacının yanından geçerken sırt çantasına dokunduğu ve bir an sonra patlama yaşandığı görülmüştür. Ancak bu kişinin kimliği belirlenemediği gibi bu güne kadar da asla bulunamamıştır. Eğer o bomba birkaç dakika sonra patlasaydı belki yüzlerce insanın ölümüne neden olacaktı. Bursa’nın evliyalarının hala Bursa ‘ yı koruduğuna inanılmaktadır.

1999 yılında Bursa’ ya çok yakın olan Gölcük’te meydana gelen deprem çok daha uzakta olan İstanbul’da çok büyük yıkımlara sebep olurken Bursa’da çok az sayıda çürük bina yıkılmış sadece panik yüzünden atlayanlar nedeniyle birkaç tane can kaybı yaşanmıştır. Ulu Camii yakınlarında olan insanlar o gece sabaha kadar camiinin ışıklar içinde olduğunu ve çok kalabalık bir grubun sürekli Kur’an okuduğunu dualar ettiğini duyduklarını anlatmışlardır. Bu durum insanlara garip gelmiş çünkü bu insanların hemen hepsi sarıklı, cübbeli, sakallı ermiş kimselerdi. Özel bir etkinlik olduğunu zanneden insanlar, daha sonra o gece herhangi bir etkinliğin olmadığını öğrenince o gece orada olanların Bursa’nın manevi koruyucuları yani evliyaları olduğunu varsaymışlar. Meydana gelen depremin Bursa fay hattını tetiklememesi de onlara göre bu tezlerini destekleyici bilimsel verilerdir.

Bursa’ da yaşayan insanlar için ruhsal tedavi merkezidir türbeler. İnsanlar manevi anlamda bir çıkmaza girdiklerinde her bir müşkül için gidebileceği bir evliya, bir derviş veya kanaat önderinin mezarını ziyaret edip orada Allah’a dua eder. Çok istediği bir dünya nimeti için TEZVEREN Dede’yi ziyaret edenlerden sayısız hikâye dinlemek mümkündür. Kimi bir yıl dolmadan ev almış, kimi oğlunu evlendirmiş, kimi üniversite sınavını kazanmış, kimi de yeni aldığı arabasının kurbanını bağışlamak üzere türbeye ikinci bir ziyaret için gelmiştir.

Rızıkla ilgili endişelerin giderilmesinde de SOMUNCU BABA Hazretleri’nin ziyaret edilmesi geleneği vardır. İşleri kötü giden esnaf, ev hanımı öğrenci ve bunun gibi çeşitlilikteki insanlar Somuncu Baba’yı ziyaret ederler.

Emir Sultan Hazretleri de Camii, türbesi ve külliyesi ise Peygamber Efendimiz ‘in soyundan geldiği için Bursa’ya giden birinin ziyaret etmeden dönmediği bir ziyaret yeridir.

Özellikle Ulu Camii yakınlarındaki sokak ve caddelerde neredeyse her köşe başında bir türbeye rastlamak mümkündür. Özellikle Müslüman olan insanlar için manevi anlamda adeta bir ziyafet modunda gerçekleştirilen Bursa gezisi sonrasında insanlara sorulduğunda; huzurla dolduklarını ifade ediyorlar. Siz de böylesine bir manevi huzuru yaşamak isterseniz daha gidebileceğiniz pek çok türbe ve camii Bursa’ da sizleri beklemektedir.

bursa çatı malzemeleri bursa çatı bursa kiralık vinç alüminyum döküm