Bursa Şehir Rehberi - Bursa Firma Rehberi - Bursa Şehir Portalı - Bursa Haber

  • 7.2610
  • 8.5878
  • 9.4919
BURSA'NIN ÇARŞILARI
BURSA'NIN ÇARŞILARI

BURSA'NIN ÇARŞILARI

Ulu Camii’ nin hemen yanı başında yer alan BAKIRCILAR ÇARŞISI ile başlayan Bursa’nın en büyük alış veriş merkezidir. Eskiden bakırcıların çekiç sesleri duyulan çarşıda bu gün hâkimiyet havlucu, bebeci ve giyim dükkânlarına geçmiş durumda.  Özellikle havlucular Bursa’ nın havlu konusundaki haklı ününün farkına varmanıza vesile oluyor. Dünyanın en kaliteli havlularının yer aldığı çarşıda özel sipariş vererek yaptırabileceğiniz üreticiler de mevcut. Her keseye hitap eden fiyatlarla ziyaretçilerin beğenisine sunulan ürünlerden bir mutlak sizin için.
Bakırcılar çarşısından çıkınca altıncıların olduğu KAPALI ÇARŞI‘ ya geçebilirsiniz. Çeşit çeşit altınların olduğu ana caddeden sağ ve soldaki sokaklara girdiğinizde yorgancılar çarşısı, ayakkabıcılar çarşısı, kumaşçılar çarşısı, mobilyacılar çarşısı, perdeciler çarşısı gibi çarşılarla karşılaşırsınız.  Bilmeyen kimseler için bir labirente benzeyen çarşıda bir de ALT ÇARŞI bulunmaktadır. Alt çarşıya girdiğinizde taş duvarlar ve otantik ürünler satan dükkânlar sayesinde kendinizi yüzyıllar öncesine gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle kına, nişan gibi alışverişlerde tercih edilen alt çarşıdaki dükkânlar müşterilerine sonsuz seçeneği en uygun fiyatla sunmaya çalışıyor. Kına Mendilinden sepetine, süsleme malzemelerinden kına terliklerine kadar bir kına gecesi için gereken ne varsa burada bulup en uygun fiyata satın alınabilir.
Alt Çarşıdan çıkınca daha çok günümüz çarşılarına benzeyen açık bir AVM formatına sahip UZUN Çarşı’yı da gezmeyi unutmamak lazım. Uygun fiyat ve her beğeniye uygun kalitede olan genellikle giyim eşyalarını burada bulmak mümkün. Çarşıyı gezerken taze kavrulmuş kahve kokusunu duyup da kahve almadan yanından geçmek mümkün değil. Bir de kara fırında, odun ateşiyle pişirilmiş mis gibi poğaça ve simit kokusu da o lezzetleri almadan yanından geçilmesine asla izin vermiyor. O anda merakını yenenler bir dahaki gelişinde ilk olarak bu fırına uğrayıp o lezzetlerin tadına baktığında bu lezzetlerin ününü hak ettiğini düşünmeden edemiyor.
Bursa’ nın çarşıları anlatmakla hayal edilemeyecek kadar güzel. Çarşıda gezerken hem tarihin içinde olmak hem de bu günü yaşama gibi bir lükse sahip olmak günümüz tüketim toplumunda bir ayrıcalık hissi veriyor. Bursa’ya gelip de çarşılarını gezmeden gidenler Bursa’nın ruhunu anlamakta zorlanırlar. Bursa her yönüyle gezildiğinde zaten bağımlılık yapan bir şehir olduğundan bir daha geleceğinizi garanti ediyoruz. Kim bilir bir daha ki Bursa gezinizde Alt Çarşı’daki dükkânlardan birinde karşılaşıp selamlaşırız.

bursa çatı malzemeleri bursa çatı bursa kiralık vinç alüminyum döküm