Bursa Şehir Rehberi - Bursa Firma Rehberi - Bursa Şehir Portalı - Bursa Haber

  • 7.2610
  • 8.5878
  • 9.4919
Bursa Gezi Rehberi- PİRİNÇ HAN
Bursa Gezi Rehberi- PİRİNÇ HAN

Bursa Gezi Rehberi- PİRİNÇ HAN

PİRİNÇ HAN

Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Pirinç Han, 2. Bayezid tarafından geliri İstanbul’daki imaretlere gönderilmek üzere vakfiye olarak yaptırılmıştır. Daha çok yabancı uyruklu tüccarların konaklamak için tercih ettiği Pirinç Han adını daha çok tahıl ürünleri satılan bir Pazar olmasından almaktadır.

 

Hanlar tarihte en fazla konaklama amacıyla kullanılmış olmasına rağmen avluları zaman zaman tüccarlar için bir Pazar alanı haline de gelebilmektedir. Konaklama misyonu yüklendikleri için insanı davet eden bir atmosfere sahiptirler. Pirinç Han da 1509 yılından beri Bursa’da konaklama ve ticaret hayatında rol oynamış olması ve 510 yıldır tarihte pek çok olaya tanklık etmiş olması nedeniyle kapısından girdiğiniz anda sizi içine alıyor.

 Yapıldığı ilk yıllarda alt katında 38, üst katında 40 odası bulunmaktaydı. Cumhuriyet Caddesi genişletilirken bu odlardan bazıları yıkıldı. Ama kalan kısmına çok güzel bir yenileme yapıldı. Alt katında ve avlusunda bulunan kafelerde istediğiniz gibi rahatça oturup çayınızı yudumlayabilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilir hatta yemek yiyebilirsiniz. Tabii nargile de içmek isterseniz o seçenek de mevcut.

Son yıllarda pek çok insan tarafından keşfe uğrayan Pirinç Han gittikçe kalabalıklaştığından sakinliğini kaybetti ama cazibesini hala koruyor. Üst katında bulunan kitapçılardan aldığınız kitapları alarak avludaki kafelere oturup; çayınızı yudumlarken okuyabilirsiniz. Bazı kitapçılar, önündeki balkonda bulunan sandalyelere oturup kitabınızı okumanıza izin verse de bu her zaman kullanacağınız bir opsiyon değil.

 

Pirinç Han ‘da bir dükkân kiralamak için belediyenin açtığı ihaleye katılanlar, hanın dokusuna uygun olmayan bir alanda çalışamıyorlar. Han’da yapılacak her türlü yenileme denetimden ve onay sürecinden sonra işleme alınabiliyor. Koza Han’a göre daha kalabalık ve gürültülü bir atmosferi olmasına rağmen tarihi tanıklığı takdir edilmeye değer. O nedenle içinde oturmasanız da üst katına çıkıp avluya bakmanızı tavsiye ederim. Eğer tenteler ve şemsiyeler açık değilse harika bir atmosfer yakalyabilirsiniz. Sabahın erken saatleri bunu gerçekleştirmek için uygun zaman olabilir. Bu saatlerde kuşlarla birlikte kahvaltınızı ederken tarihi atmosferi ve sunduğu huzuru hissetmeniz daha mümkündür. Günün diğer saatlerindeki insan kalabalığı, bu huzuru hissetmeyi zorlaştıracaktır. Zira çok tercih edilen bir mola mekânı olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

bursa çatı malzemeleri bursa çatı bursa kiralık vinç alüminyum döküm