Bursa Şehir Rehberi - Bursa Firma Rehberi - Bursa Şehir Portalı - Bursa Haber

  • 7.2610
  • 8.5878
  • 9.4919
Bursa Gezi Rehberi- KOZA HAN
Bursa Gezi Rehberi- KOZA HAN

Bursa Gezi Rehberi- KOZA HAN

Ulu Camii’nin hemen yanı başındaki Havuzlu Meydan’dan bir girişi bulunan Koza Han daha o küçük kapıdan girip daracık geçişten geçerken ziyaretçilerini tarihin en sıcak anılarıyla sarmalar. İlk defa o dar kapıdan girenler yanlış bir yere girdiklerini zannedebilirler. Çünkü han denilince insanın aklına büyük ve heybetli bir kapısı olması gerektiği gibi bir imge geliyor. Zaten Koza Han’ın da Kapalıçarşı tarafındaki girişi bu imgeye tıpa tıp uymaktadır. Ama bu küçük ve dar kapıdan girince Han’a yukarıdan bakma imkânı verdiği için genelde ilk defa gelenlere bu kapıdan girmelerini tavsiye ederler. Sağlı sollu ipek ürünler satan dükkânlar, Bursa İpekçilik sektörünü hala hayatta tutmaya yardımcı oluyor.

 

Üst katı baştanbaşa gezdikten sonra adeta davetkâr bir biçimde önünüze çıkan,650 yıldır tarihe tanıklık etmiş hatta İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in de indiği omerdivenlerden aşağıya inebilirsiniz. Evet, İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Türkiye ziyareti sırasında Bursa’ya gelerek Koza Han’ı ziyaret etmiş ve ipek eşyalar almıştır.

 

Avlu

Avluya indiğinizde ıhlamur ağaçlarının gölgesinde serinlemek kadar insanı rahatlatan başka bir atmosfer daha bulamazsınız. Bahçenin tam ortasında altında şadırvanı bulunan bir mescit bulunmaktadır. Vakit namazlarında orada bulunan ziyaretçiler ve esnafların kullanımına açıktır. Ama fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçiler vakit namazları dışında kalan zamanları kullanmalıdır.

Bahçedeki rahat sandalye ve masalarda oturup her zaman taze olan simitten yiyip mis gibi demlenmiş çaydan yudumlayarak gözlerinizi kapatın ve Koza Han’ı dinleyin. Çay parasını ödemek için çay ocağına gittiğinizde orada sergilenen yüzlerce yıllık çay bardağı ve çay tabaklarının güzelliği sizi mutlaka etkileyecektir.

 

Dikkatle bakmadığınız takdirde fark edemeyeceğiniz İç avlu, biraz daha küçük ve çevresini saran restoranlar yüzünden ziyaretçilerin yoğun olduğu zamanlarda duman altı oluyor. Ama bu tarihi atmosferde yemek yemek isteyen ziyaretçilerine de lezzetli seçenekler sunuyor. Alt katında bulunan dükkânlarda çeşitlilik hakim. Mücevher dükkânından, otantik ürünlere kadar pek çok seçenek mevcut. İlk yapıldığı yıllardan bu yana değişik isimlerle anılsa da Bursa’nın ipekçilik merkezi olması nedeniyle ipekböceği kozası tüccarlarının pazar yeri olan hanın son bilinen adı, KOZA HAN’ dır. 1491 yılında 2. Bayezid tarafından yaptırılmıştır.

 

Şaşırtıcı olan; gelirinin Bursa için değil de İstanbul’daki eserlere gönderilmesidir aslında. Alt katında 45, Üst Katında 50 odası bulunmaktadır. Dönemin en büyük otellerinden biri olduğu düşünülünce bu sayı hiç de az gelmiyor insana. Koza han sanıldığı kadar pahalı değildir. Her türlü gelir grubuna hitap eden geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bursa’ya gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında ve kolay ulaşılabilir olanıdır.

bursa çatı malzemeleri bursa çatı bursa kiralık vinç alüminyum döküm