Bursa Şehir Rehberi - Bursa Firma Rehberi - Bursa Şehir Portalı - Bursa Haber

  • 7.2610
  • 8.5878
  • 9.4919
BURSA TOPHANE
BURSA TOPHANE

BURSA TOPHANE


azan aylarında iftar topunun sesi Bursa’nın her tarafından duyulur. Çünkü şehrin yüksek bir noktasında bulunan meydandan atılır o toplar. Tophane Meydanı da denilen bu alan çok fonksiyonludur aslında. Bursa’yı kuşbakışı gören panoramik manzarasıyla seyir terası vazifesi görürken; Saat Kulesi ile zamanın tanığı olur adeta. Türbeler ile de bir mezarlık ve öre yeri havasına bürünür. Kafe ve restoranlarla da yemek ve dinlenme olanağı sunar ziyaretçilerine. Daima esen rüzgârı ile de taze hava verir bunalan insanlara.


Pek çok tarihi yapıyı bünyesinde bulunduran TOPHANE semtinin en önemli yapılarından biri de SAAT KULESİ’dir. İlk olarak Sultan Abdülaziz döneminde yapılan kule bilinmeyen bir sebepten dolayı yıkılmıştır. 1900 yılının başında yapımına tekrar başlanmış; 1906 yılında Sultan 2. Abdülhamit’in tahta çıkışı şerefine dönemin Bursa valisi tarafından hizmete açılmıştır. Altı katlı olarak inşa edilen yapı,  65 metre uzunluğunda ve 4 metre 60 santim uzunluğa sahiptir.  Dört bir tarafında bulunan dört ayrı saati önceleri mekanik olduğundan içinde bulunan seksen dokuz basamakla çıkılarak kurma, tamir ve bakım işleri yapılmaktaydı. Artık mekanik saati dijital saate çevrildiğinden sadece yangın gözetleme amacıyla o merdivenler kullanılmaktadır. Ancak hala Bursa’nın tarihi simgelerinden biridir. Bursa’nın gece çekilen fotoğraflarında başrolü kimseye kaptırmayan Saat Kulesi Bursa tarihinin en önemli şahitlerinden biridir.

Tophane içinde bulunan Osman Gazi ve Orhan Gazi ‘nin türbeleri bulunur.

Osman Gazi Türbesi


Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi, vasiyeti üzerine Bursa fethedilince türbesi yapılarak cenazesi buraya gömülür. Bu yapı Saint Elle Manastırı’nın şapeli üzerine inşa edilir. Süreç içinde yangın ve deprem nedeniyle yıkılan türbe, 1863 yılında Sultan Abdülaziz tarafından eski türbe örnek alınarak aynıyla yapılmıştır. İşte bugün ziyaret edilen yapı, o zamandan beri ufak tefek yenilemelerle hala ayaktadır.

Orhangazi Türbesi.


Bursa’yı fetheden Orhan Gazi de ölünce vasiyeti nedeniyle, babasının tam karşısına gömülür. Meydanın girişinde ziyaretçileri her iki tarafta bulunan bu türbeler karşılar. Zemininde bulunan mozaikler Saint Elle Manastırı’nın kalıntılarıdır. Türbelerin içinde bulunan irili ufaklı sandukalar aile üyelerinin mezarlarıdır. Ama çocuk mezarlarının çokluğu karşısında insan; taht kavgalarının, tarihin bilinen en barbar sonuçları olan kavgalar olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğine şahit oluyor sanki.


Tophane’den Bali Bey Han’a inerken Okçu Baba Türbesi ‘ni çoğu ziyaretçi gözden kaçırır. Ama içinde türbesi bulunan Nasrettin Paşa Bursa’nın fethi sırasında önemli hizmetlerde bulunmuştur.

 

 

bursa çatı malzemeleri bursa çatı bursa kiralık vinç alüminyum döküm