Bursa Şehir Rehberi - Bursa Firma Rehberi - Bursa Şehir Portalı - Bursa Haber

  • 7.2610
  • 8.5878
  • 9.4919
İLÇELERE GÖRE BURSA GEZİ REHBERİ - ULU CAMİİ
İLÇELERE GÖRE BURSA GEZİ REHBERİ - ULU CAMİİ

İLÇELERE GÖRE BURSA GEZİ REHBERİ - ULU CAMİİ


ULU CAMİİ

Bursa öyle bir şehirdir ki günübirlik gezilerle bir tek ilçesindeki gören ve tarihi yerlerini gezmeniz ancak mümkün olur. Osmangazi ilçesi ise en az iki veya üç günde özümsenerek gezilmelidir. Her bir sokağında en az birkaç tane tarihi yapı veya türbe vardır. ULU CAMİİ , pek çok özelliği ve tam merkezde olmasıyla dikkat çeken ve en bilinen yapıdır. En çok bilineni diyorum çünkü her bir tarihi yapısı  kendi içinde tarihi veya manevi bir öneme sahiptir.

Sabahın erken saatlerinde ULU CAMİİ’ de kılınan sabah namazı ile başlayacağınız gezide her sabah ikram edilen sıcak çorbanın tadına mutlaka bakın. Namaz kılmasanız bile bahçesinde üzerine inen o huzuru hissetmek sizi hafifletecektir. Eğer çorba kalmadıysa siz de hemen yan sokağa giderek oradaki lokantalarda nefis çorbaların tadına bakabilirsiniz.

Az ilerideki havuzlu meydanın hemen yanı başındaki çay bahçesinde veya camii avlusundan hiç ayrılmadan hemen alt çarşıda bulunan çay ocağından sıcacık, mis kokulu, taze demlenmiş çaydan içebilirsiniz. Bütün o tarihi dokunun içinde sanki yenilendiğinizi hissedeceksiniz. İçiniz mutlulukla dolacak. Bursa’da yaşayan hemen herkes herhangi bir sıkıntısı, olduğunda Ulucamii’ye gider. Bazen içeri girmeden daha bahçesinde sizi sarmalayan o huzur hissini bulmak için.

Ulu camii ile ilgili çeşitli rivayetler anlatılır. Mesela Cuma namazları çok kalabalık olur ama bir kişi bile dışarda namaz kılmaz. Yasak olduğundan değil gerek kalmadığından. Çünkü camiinin genişleme özelliği olduğu söylenir. Ne kadar insan gelirse gelsin kimse dışarda kalmaz. Aslında dışarıdan bakılınca o kadar büyük ve geniş olmayan camii, içine girince sanki bir saray kadar geniş görünüyor. Hele ortasındaki şadırvanda akan su sesi dinlediğinizde içini ferahlatır. Duvarlarda yer alan hat sanatının nadide eserleri anlamlarını bilmeseniz bile sanki şifa olur ruhunuza. Öyle ki dua ederken yanaklarınızdan aşağıya süzülen yaşlara hâkim olmakta zorlanabilirsiniz.


Minber ’in yan tarafında özel muhafazası içinde duran Kâbe Örtüsü de bir o kadar görülmeye değer bir eser. Ulu Camii için Bursa’nın kalbi demeleri hiç de boşuna değildir. Yaşayan bir müzedir aslında. Halısından duvarındaki hat sanatı eserlere; döneminin özelliklerini ve ince sanatını yansıtan ahşap işçiliği ve oymacılık sanatı örneklerine; şadırvanından benzerini ancak Topkapı Müzesi’ nde görebileceğimiz Kâbe Örtüsü ’ne ve daha sayamadığım, gidince ziyaretçilerine sunacağı sayısız sürpriz özelliklerine baktığınızda, bunun haklı bir söylem olduğunu hatta az bile söylendiğini o müthiş atmosferi yaşadığınızda kendi benliğinizle siz de hissedeceksiniz.

 Sonrasında Tophane ‘ye giderek Bursa’ya kuşbakışı bakmayı unutmayın ,lütfen. Göreceğiniz manzara karşısında uçuyormuş hissine kapılacaksınız.

bursa çatı malzemeleri bursa çatı bursa kiralık vinç alüminyum döküm