Bursa Şehir Rehberi - Bursa Firma Rehberi - Bursa Şehir Portalı - Bursa Haber

  • 7.2610
  • 8.5878
  • 9.4919
Bursa İnegölü Yakından Tanıyalım
Bursa İnegölü Yakından Tanıyalım

Bursa İnegölü Yakından Tanıyalım


Türkiye Cumhuriyeti Bursa iline bağlı olan meşhur İnegöl ilçesi hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Bu ilçe yaklaşık olarak son yapılan nüfus incelemelerinden sonra bölgenin nüfus ortalama 250 bin kişiden oluşur. Bu bakımdan son derece gelişmekte ve büyümüş bir ilçe olan bur bölgede merkez dışında ki Bursa ilinin en büyük ilçelerinden biridir. Ayrıca sanayi bakımından da büyük bir gelişmenin yaşanmış olduğu bu topraklarda bursa ilinin yoğun yerleşim alanlarının ve sanayinin olduğu da bilinir. Kültürü ve gelişmiş yönleri kapsamında İnegöl ilçesi ele alınacak olunur ise hepimizin bildiği İnegöl Köftesi bu bölgeden çıkmış ve gelmektedir. Günümüzde bu ilçe büyük ve modern bir sanayi kolunun oluşturulmuş olan gelişmişliği ile bu kapsamda büyük ekonomik hizmet ve destekleri sunar. Bu özelliğinin yanında sanayi ilçesi olmasından ziyade birçok ülkemizde yer alan illerden dahi büyük bir ilçedir.

Bursa ilinin bir ilçesi olan bu bölgede İnegöl ilçesi kapsamında tarihsel süreci içinde birçok devlet ve ulusları kapsamında bu bölgede yaşam sürmüş olan Bizans ve Roma gibi devletlerden kalma birçok antik eser ve mimari yapıları kapsamında her yıl binlerce insan bu bölgeyi gezmeye gelir. Osmanlı döneminden kalan birçok camiiler, kente farklı bir hava katar. Bilhassa Cuma Camisi ile İshak paşa camisi kentin en önemli Osmanlı dönemi Camii ve mimari eserleri kapsamında yer alır. Bu bağlamda ülkemize geçmiş tarihlerden kalma birçok mimari yapı ve camiiler kapsamında göreceğiniz birçok antik eser ve Osmanlı döneminden kalıntılar ile seyahatlerinize heyecan katacak yerleşim alanları bulunur.

Sanayinin bir hayli gelişmiş olduğu bu bölgede ülkemizin en modern ve büyük sanayi merkezleri bulunur. Bu bağlamda son derece verimli bir kültürel süreçlerin de bulunduğu ve kültür birikimi açısından son derece güzel yerlerden de biridir. İnegöl köftesi ve mobilya üzerine oldukça fazla atılım sergilemiş adından bir hayli söz ettiren bu güzide ilçe her geçen gün kendini daha da fazla geliştirmektedir. Bu anlamda da ideal bir yaşanılası ilçe olma yolunda belediyenin çalışmaları da devam etmektedir.

bursa çatı malzemeleri bursa çatı bursa kiralık vinç alüminyum döküm