Bursa Şehir Rehberi - Bursa Firma Rehberi - Bursa Şehir Portalı - Bursa Haber

  • 7.3825
  • 8.9572
  • 10.0614
Bursa Yenişehir Genel Tanıtım
Bursa Yenişehir Genel Tanıtım

Bursa Yenişehir Genel Tanıtım

Türkiye Cumhuriyeti Bursa iline bağlı olan Yenişehir ilçesi bursa ilinin doğusunda yer alır. Bursa iline yaklaşık olarak 52 km uzaklıkta bir mesafededir. Bursa ilinin uluslararası havaalanı da bu Yenişehir ilçe sınırları içindedir. Bu açıdan havaalanı da adı Yenişehir Havaalanı olarak bilinir. İlçe ekonomisi bakımından son derece tarım ve hayvancılık bakımından bu ilkelere dayalı olarak bir ekonomik yaşam sürer. Ayrıca 2004 yılından beri organize sanayi kapsamında bu bölgede sanayileşme büyük önem kazanmıştır. Bilhassa tarımsal ürün ihracatının da bursa ili çerçevesinde ilk sırada gelen ilçesidir. Bu bölgede biber ve domates gibi yiyecekler bol miktarda üretilir.

Dünyaca ünlü olan Bursa domatesi bu bölgeden çıkar. Bu Yenişehir ilçesi İnegöl ve İznik bölgesine yakın olmaktadır. Bu neden ile bu ilçenin halkı da bir kısmı çalışmak üzere bursa ili ve diğer bu bursa ili ilçelerine giderler. İlçe nüfusu ele alınacak olunur ise kısmi bir azalma olsa da bu bölgede sanayi ve bitki üreticiliği bakımından son derece normal değerlerde bir nüfusa sahiptir. Bu bağlamda ilçe nüfusu yaklaşık olarak 55 bin civarında günümüzde artış gösterir. Osmanlı döneminde beylikler zamanında bu bölge beylikleri egemenliğinde yer almıştır. Beylikler döneminde çadır hayatından ilk defa kalıcı ev sistemlerinin de bu bölgelerde başladığı bilinir. Son dere ilçe sulak ve güzel bir verimli topraklara sahiptir. Bu bağlamda tarımsal ürünler ve hayvancılık da buna paralel gelişmiştir. Osman gazi tarafından kurulan bu şehirde ilk defa adına hutbe okutulan yer de yine Yenişehir ilçesidir. Karagöz ve Hacivat gibi efsanelerin de bu bölgede yaşadığı bilinir. Bu topraklarda yaşamış ve haksızlık üzerine can vermiş olan bu iki efsanenin Ulu Camii döneminde ve bu bölgelerde yaşadığı bilinir.


Bu ilçenin iklimi kapsamında bakılacak olunur ise son derece Akdeniz iklimi ile Marmara bölgesi tipik iklimi bu topraklarda egemendir. Kışları eskiden çok fazla kar yağsa da bu zamanlara gelindiğinde son derece kar yağışları azalmıştır. Tarihsel süreç içinde bu topraklarda Osmanlı devleti hâkimiyetinden önceleri Roma, Bizans gibi birçok devletlerin bu topraklarda egemen olduğu ve bu topraklarda yaşam sürdüğü bilinir. Kuruluş tarihi ise milattan önce 12. Yüzyıla kadar uzanmaktadır.

bursa çatı malzemeleri bursa çatı bursa web yazılım bursa kiralık sepetli vinç