Bursa Şehir Rehberi - Bursa Firma Rehberi - Bursa Şehir Portalı - Bursa Haber

  • 7.2610
  • 8.5878
  • 9.4919
Araç kilometre sorgulama tüm detaylar
Araç kilometre sorgulama tüm detaylar

Araç kilometre sorgulama tüm detaylar

Vasıtada kilometre ne işe yarar? Bu sorunun cevabı aracın ne kadar eskidiğini gösterir. Mesela 240 bin km bir vasıta satın alınır ise bu araç her 20 bin kilometre de sanayiye gitmek zorunda kalır. Bu iyimser bir tahmindir. Kilometre bu yüzden araç için en önemli yapı taşlarından biri haline gelmiştir.

KİLOMETRE NASIL SORGULANIR?

Üç çeşit sorgulama mevcuttur. Birincisi internet üzerinden sorgulamadır. İkincisi telefondan mesaj ile sorgulamadır. Üçüncüsü TÜVTÜRK kayıtlardır.

TELEFONDAN SMS İLE KİLOMETRE SORULAMA

Araba satın almayı düşünüyorsunuz ve bu ikin el bir araba olacak işe kilometre sizin için önemli olmalıdır. Alacağınız arabanın kilometresini doğru bir şekilde öğrenmek istiyorsanız Sigorta Bilgi Ve Gözlem Merkezi bu işlem için oldukça kolay bir hizmet sunmaktadır. GSM operatörleri aracılığı ile 5664’e alacağınız aracın plaka numarasını birleşik bir şekilde sms atarsanız aracın hasar kaydı, kazalarının ücretleri ve aracın kaza tarihini sizlere sunmaktadır. Tabi bu işlemi 4 TL bir tutar karşılığında yapmaktadır. Buradan tarihi not ediyoruz. Çünkü kaza tarihinde kilometre kaydı yapılır.

Tekrar 5664’e PARÇA yazıp aracın plakası ve kaza tarihinin boşluksuz yazacağız.

Örnek :       PARÇA 15AAA15 15/10/2014

Sms attıktan sonra size bir dönüş sağlanacaktır. Şu plakalı araç şu tarihteki kaza eksper raporu, raporda kilometre sayısı da belirtilmektedir. Ama bu kilometre numarası kaza yapıldığı tarihteki kilometre sayını verecektir.

İNTERNET YOLUYLA KİLOMETRE SORGULAMA

PTT yeni bir işlemle internet üzerinden kilometre sorgulamasını getirdi. Google arama çubuğuna “araç kilometre sorgulama” yazıp aratınız. Karşınıza gelen “epptavm” yazan linke tıklayınız. Bundan sonra karşınıza plaka numarası veya şasi numarası ile sorgulama çıkacaktır. Elinizde hangisini bilgisi varsa onu giriniz, alttaki e posta adresi kısmını da doldurunuz çünkü bilgiler e posta adresine gelecektir. İleriye tıklayıp ödeme yöntemine geçelim. Kart bilgilerinizi giriniz ve ödeme yapınız. Bu işlem ücreti 6 TL’dir. Ödeme yapa tıklayınız ve bilgiler yazmış olduğunuz e-posta adresine gönderilsin.

TÜVTÜRK İLE KİLOMETRE SORGULAMA

Araçlar düzenli bir muayeneye ihtiyacı vardır. Bu işlemi sağlayan ise TÜVTÜRK’tür. Bu servise götürülen araçların her muayene sonunda kilometreleri kayıt altında tutulur ve kurumun web sitesine bilgileri yüklenir. tuvturk.com adresine girip aracın muayene bilgilerini sorgulayabilirsiniz. Karşınıza kilometre sayısı da çıkacaktır. Fakat TÜVTÜRK verileri aracın son muayene kayıtlarını siteye eklediği için aracın şuan ki kilometre sayısını öğrenemeye bilirsiniz. Fakat sms işleminden daha güncel bir veri kaynağı olduğu kesindir.

bursa çatı malzemeleri bursa çatı bursa kiralık vinç alüminyum döküm